Nejstarší sauna ve Finsku

16.01.2020

"Jsem snad v nebi?" Tak zní legendární věta, kterou kdosi napsal do knihy návštěv veřejné sauny v Rajaportti. Více než sto let stará veřejná sauna v Pispale v Tampere je uznávaná jako místo téměř nebeského odpočinku.

Obílená, spoře osvětlená patrová sauna je stěnou rozdělená na dvě části. Uprostřed jsou umístěna velká saunová kamna, která se pro veřejnost rozehřívají čtyřikrát do týdne. Jak do ženské, tak i mužské části se vejde asi tucet osob, ale příchozích bývá často více. Především mužů.


 "Prostě všechno, co tady je, je báječné," vysvětluje úspěch sauny u žen obyvatelka Tampere Hannele, 62.
"Je tu skvělé saunování v exotickém a sociálním prostředí. Chodí sem všichni, aby si tady užili saunu a prostě se tady viděli. Lidé jsou v atmosféře sauny v Rajaportti v mnoha ohledech odhalení."

Voda se na saunová kamna nalévá ze strany. Horká pára stoupá vzhůru do patra. Hannele navštěvuje tuto saunu už více než 10 let. Teď sedí na dlouhé dřevěné lavici. Nový návštěvník sauny ale potřebuje občas zajít ze sauny ven nebo se osvěžit chladnou vodou.
V poklidu staré kamenné budovy člověk snadno zapomene na spěch a každodenní starosti. Šlehání větvičkami a pravidelné ochlazování v příjemné společnosti by mohlo pokračovat do nekonečna. Naštěstí se v Rajaportti nedívají na hodiny. Po několika hodinách saunování a přátelského hovoru jsou mysl i tělo čisté a klidné. A to je skutečné požehnání.
Sauna v Rajaportti

Pispalan valtatie 9, 33250 Tampere

Otevřeno
Po 18-22
St 18-22
Pá 15-21
So 14-22
www.rajaportinsauna.fi

  • Nejstarší finská dosud fungující veřejná sauna je v provozu od roku 1906 v kamenné budově a je stále v téměř původním stavu.
  • Sauna je majetkem města Tampere. Spravuje společnost Pispalan saunayhdistys ry.
  • Ve dřevěné budově na dvoře je kavárna a prostory pro masáže.
  • Kavárnu navštíví denně kolem 70 - 150 návštěvníků, ročně kolem 20 000. V sauně jsou zvlášť oddělené prostory pro ženy a muže, ale saunová kamna a prostor pro odpočinek a ochlazování jsou společné.
  • Cihlová saunová kamna mají objem tři metry krychlové a saunové kameny, které jsou na nich položeny, dosahují hmotnosti jedné tuny. Roztopení kamen trvá přibližně sedm hodin a je k němu zapotřebí půl metru krychlového metrových polen.
  • V 90. letech minulého století hrozilo, že sauna ustoupí parkovišti, ale nyní je stavba včetně okolní zástavby dřevěných domů chráněna.

Text: Jenni Juntunen, foto: Merja Palokangas