Finové mají sauny čisté

04.12.2019

Finové mají saunu vždycky čistou  

Když je sauna čistá, tělo i mysl se také snáze vyčistí. Manažerka pro rozvoj u organizace Martta paní Teija Jerkku ví, jak udržet saunu v čistotě i mezi velkými úklidy.

Důkladný úklid sauny je zapotřebí provést jednou či dvakrát do roka v závislosti na tom, jak často saunu používáte. Úklid je snazší, pokud máte při saunování na paměti několik základních pravidel.


Mytí 

Sauna zůstane déle čistá, pokud se její uživatelé před použitím sauny umyjí a na lavicích používají speciální potahy. Přestože horko hubí bakterie, je dobré dbát o čistotu potahů. "Potahy na saunové lavice se nevyplatí používat delší dobu bez vyprání. Velmi snadno je čas od času vyperete v pračce. Pěnové podložky je možné po použití opláchnout," radí manažerka pro rozvoj u organizace Martta paní Teija Jerkku. Pokud používáte venkovní saunu čili samostatnou budovu, velmi snadno do ní zvenku zanesete nečistoty. V tom případě je vhodné před vstup do sauny umístit umývadlo, kde si před vstupem můžete opláchnout nohy.

Co se týká pití v sauně, na to existují různé názory. Pro někoho je láhev studného nápoje v sauně je nezbytností. Jiný si ji ale raději otevřete až po saunování, aby měl jistotu, že nápoj neznečistil saunové lavice.

 

POŽITKÁŘSTVÍ  Z FINSKÉHO SAUNOVÁNÍ


"U malých dětí doporučuji pít výhradně mimo saunu, ale samozřejmě záleží na osobním názoru. Pokud dojde k rozlití nápoje na lavici, doporučuji okamžitě setřít, neboť se tím usnadní následný úklid," říká Teija Jerkku.


Vysušit saunu se vyplatí


Saunu je vhodné po každém saunování vysušit, aby se dřevěná konstrukce udržovala v dobrém stavu. Elektrická saunová kamna ponechte ještě na chvíli zapnutá a do klasických saunových kamen přihoďte pár polínek. Také podlahy a kachle na stěnách je dobré po saunování osušit. "Sušení jednoznačně zabraňuje vzniku vodního kamene. Člověk si tedy ušetří otravné starosti s jeho odstraňováním," říká Teija Jerkku. Z kbelíků a umývadel je dobré vylít vodu a umístit je dnem vzhůru někam, kde vyschnou, aby zůstaly dlouho v dobrém stavu.


"Pokud voda v sauně obsahuje železo, zbarví světlé odstíny na tmavo. Osobně jsem tento problém vyřešila tak, že jsem si koupila tmavá umývadla," říká Teija Jerkku. K udržování sauny v čistotě patří i pravidelné luxování případně drhnutí kartáčem. Teija Jarkku radí saunu luxovat tak často, jako ostatní místnosti v domě. Především pokud je sauna vytápěna dřevem nebo se v její blízkosti suší prádlo.


Text: Jenni Juntunen, foto: Kenneth Bamberg