Vánoční sauna v přívěsu

24.12.2019

Sauna patří k finským Vánocům. Stojí i na náměstí, kde probíhají vánoční trhy. I uprostřed empírové zástavy hlavního města. Za helsinskou radnicí je v době Vánoc pro každého otevřená sauna v přívěsu.

Pouhý pohled vyvolává úsměv na rtech. V centru Helsinek na vnitřním dvoře 250 let staré novoklasicistní budovy stojí malá, na přívěsu postavená srubová sauna. Je slyšet vánoční koledy, lidé se zahřívají svařeným vínem, návštěvníkům městské rady, která je umístěna přímo naproti, nabízejí grog. A před saunou se chladí muž pouze s ručníkem kolem beder.

"Kolemjdoucím může připadat trochu zvláštní, že je tu sauna. Podle mého názoru by to ale mělo být považováno za běžnou věc. Jsem prostě založením typický Fin, takže mě nepřekvapí, když objevím saunu na méně obvyklém místě," říká Mikko-Oskari Koski.

Vánoční sauna, která poskytuje služby zcela zadarmo, je součástí developerského projektu města Helsinky. V prostředí historické čtvrti Tori budí dojem starých časů. Cílem je obohatit kulturu hlavního města a oživit prostředí, kde se lidé setkávají a nakupují.

"Pocítit město, to vyžaduje nejrůznější zážitky. Zorganizovali jsme saunu jako součást vánočních trhů, protože jsme chtěli vytvořit novou tradici a nové vzpomínky na tento prostor," říká autorka projektu Anna Pakarinen.

Teija Sjöholm vyzkoušela páru v sauně na vánočním trhu v Tori.

Veřejná sauna uprostřed starobylé čtvrti, kde sídlí správní orgány, působí jako symbol demokracie. Snem Anny Pakarinenové je, aby zde trvale zůstala veřejná sauna, kde by se po skončení jednání mohli zástupci města setkávat s jeho obyvateli.

Veřejná vánoční sauna v Tori je otevřená o dvou prodloužených víkendech před Vánoci. Prvního dne se ve smíšené sauně sešli vedle radních i obyvatelé města, kteří neváhají se kvůli skvělému saunování svléknout i na velmi neobvyklých místech.

"Já sama vyhledávám každičké místo, kde je k dispozici sauna. Když jsem byla mladší, myslela jsem si, že by mi k bydlení bohatě stačila sauna," říká Teija Sjöholm.

Sauna je z tohoto úhlu pohledu pro Finy skutečně přirozené prostředí, takže jim nakonec vůbec nepřipadá divné potit se společně s cizími lidmi v malém uzavřeném prostoru. Ani uprostřed vánočních Helsinek.

www.torikorttelit.fi

Text: Jenni Juntunen, foto: Heidi Kähkönen