Autentický saunový finský zážitek

31.01.2020

Ve Finsku je pět milionů Finů a dva miliony saun. Již několik století je sauna velmi důležitou součástí Finska. Dříve, když ještě nebyly nemocnice a lékařská péče jak ji známe dnes, byla v plenkách, sauna byla nejčistším a také nejvíce vytopeným místem na statku. V sauně se také rodily děti, stejně tak zde byla uložená mrtvá těla před pohřbem. Finové mají o sauně i několik přísloví. Jedno z nich říká: "Nejdřív postav saunu, až potom dům". Dalším je i: " Když kořalka, dehet ani sauna nepomůže, pak je nemoc smrtelná". 


Dnešní sauny vypadají o dost jinak, než dřív. Původní sauna byla kouřová. Tento typ sauny je vytápěn kamny s lávovými kameny navrchu kamen. Sauna nemá komín. Kouř vyplní celý její prostor a krásně ji prohřeje. Po vyhřátí se kouř vyvětrá a můžeme se jít saunovat. Je zde i nižší teplota než v klasické finské sauně. Maximálně je v sauně 60 stupňů.

Sauna, jak ji známe dnes je taky vytápěna kameny s kameny nahoře, ale kamna jsou většinou elektrická. Některé kamna jsou vytápěna dřevem, ale kouř je vždy odváděn ze sauny pryč. Teplota v sauně se obvykle pohybuje v rozmezí od 80 do 100 stupňů Celsia s nízkou vlhkostí, jen 5 až 20%. Pro udržení správné vlhkosti se kameny polévají vodou. Takovou saunu najdeme ve Finsku prakticky kdekoliv. Na veřejných místech, ve větších bytových a rodinných domech nebo jako součást koupelen bytů. Saunu najdete i ve finském parlamentu, na letišti v Helsinkách, dokonce v dole na měď a zinek 1400 metrů pod zemí.

Finové chodí do sauny rádi a často. Funguje jako místo relaxace a setkávání. Finové si saunu užívají v čepici, stejně jako Estonci. Tam jim chrání vlasy a zároveň reguluje teplotu v těle. Znáte to přeci ze zimy. Všechno teplo odchází z těla hlavou, čepice je tedy namístě i sauně. Povídají si potichu, tak aby nerušili ostatní. Polévají kameny, používají vonné essence, šlehají se větvičkami ze svatojánské břízy nebo eukalyptu pro větší a lepší prokrvení kůže. Mají své rituály. Ochlazují se nejraději v jezeře. Jelikož saunová sezóna ve Finsku začíná v létě, užívají si i grilování a pití piva. Zajímavé je i to, že sauny jsou zhruba pár desítek metrů od vody. Pro tělo je dobré malinko vychladnout a ochlazovat se od nohou. V Česku se často používají vědra. Lepší je ale využít sprchu od nohou směrem nahoru a až poté se jít ochladit do bazénu s ledovou vodou